Osobiście: od 8.00 do 19.00
Telefonicznie:
Wizyty NFZ (12) 413 00 99
Wizyty Płatne 606 445 411
EEG jest badaniem niebolesnym, nieszkodliwym, trwa kilkadziesiąt minut. W czasie badania zapisywane są czynności bioelektryczne mózgu. Badanie EEG przeprowadza technik elektroencefalografem. Zapis EEG ocenia lekarz specjalista.
Wskazaniem do wykonywania EEG:
Przygotowanie do badania
Dzień przed badaniem należy:
Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez Mamę dopiero po założeniu na głowę czepka przez technika, po zjedzeniu dziecko zwykle łatwiej zasypia i zapis senności może być wykonany, co jest niezbędne do oceny zapisu EEG.
Nigdy nie należy odstawiać leków zapisywanych przez lekarza przed badaniem EEG!
Dziecko będzie spokojniejsze przytulając się do własnej, ulubionej zabawki lub kocyka.
Przebieg badania
Przed badaniem technik będzie zadawał pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco np.: jak dziecko się czuje, czy dobrze spało w nocy, czy nie ma podwyższonej temperaturę, czy nie boli go głowa, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku, kiedy był ostatni napad (u dzieci z padaczką) i inne ważne dane, które mogą mieć wpływ na wynik badania EEG.
Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badania lekarz zmienił leczenie, należy o tym powiadomić technika EEG. Ponadto, należy poinformować o wszystkich innych stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.
EEG wykonywane jest w pozycji leżącej. Na głowie pacjenta umieszcza się od 16 do 24 elektrod. Skóra głowy w miejscach do zamocowania elektrod zostaje odtłuszczona przez wykonującego badanie. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.
W trakcie badania EEG stosowane są metody wpływające na aktywność elektryczną mózgu:
Wynik badania
Lekarz specjalista posiadający kwalifikacje w zakresie oceny i opisywania badań EEG opisuje wykonany zapis.